سرمقاله
مجید محصصیان
دست یابی به بالاترین 
میزان بهره وری و کیفیت 
با رعایت استانداردهای محیط زیست

امروزه در بازارهای جهانی که به صورت فزاینده ای بر پایه رقابتی شدید بنا شده است، تلاش برای رسیدن به بالاتری میزان بهره وری در یک سیستم به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.

توجه ویژه به رسیدن به بالاترین میزان بهره وری(با حداقل هزینه ممکن) همزمان با حفظ کیفیت و نوآوری در محصولات تحولی جدید در بازار ایجاد نموده است. معیارهای باارزشی همانند بهره وری و کیفیت در آمیخته با سازگاری با محیط زیست اثرات بسیارمهمی دررونق بازار تولید دارد. و این به وضوح امری بسیار مهم است.

بسیاری از موارد در تاریخ نشاندهنده این موضوع می باشد. یک سفر مجازی هیجان انگیز ما را ز ایتالیا به روسیه، عمان و ایران و سپس به دورترین نقاط شرق در تایلند می برد تا شرکت های کوچک، بزرگ و متوسط را کشف کنیم ، شرکت هایی با تاریخچه ای معتبر و طولانی در حال فعالیت هستند و آن دسته که به تازگی فعالیت خود را آغاز نموده اند. شرکت هایی که تنها مشغول پاسخگویی به تقاضاهای محلی هستند و شرکت های دیگری که در سطوح بالتری از بازار در حال فعالیت هستند. کارخانه هایی که کوچک ترین واحد موزاییک (1.8X1.8 سانتیمتر) را تولید میکنند و آن دسته که بزرگ ترین اسلب ها در سایز 5 متر مربع را تولید می نمایند همه و همه با بهره گیری از یک هماهنگی در معیارهای مربوطه به بازار توازن ویژه ای می بخشند.  

در تمام این موارد عامل مشترک همان بهره وری و کیفیت محصول و تناسب سازگاری آن با محیط زیست است و میتوان گفت این مجموعه عوامل در واقع جدایی ناپذیر ترین بخش از بازار امروز می باشند .

جای هیچ گونه تعجبی نیست که در بیابان های عمان تکنولوزی همگام با اخرین فناوری های برش آبی به روز ( مورد کارخانه الانوار) در حال بهرهبرداری می باشد و از طرفی در نقطه ای دیگر مانند روسیه باور اینکه انرژی مورد نیاز باید کاهش یابد پر رنگ تر میشود با اینکه قیمت گاز در آنجا بسیار پایین تر از هرجای دیگری در دنیا است ام ایده کاهش مصرف هرچه بیشتر انرژی در جریان است. بکارگیری این سیاست به صورت فزاینده ای در کمپانی لاسلزبرگر قابل رویت است.  

همین مورد مشابه را میتوان عیناً در مورد گروه سیمان Siam یافت که که فلسفه کسب و کار خود را بر پایه توسعه پایدار و و تمرکز بر تکنیک های تولید و اتوماسیون  بنیاد نهاده است و از این طریق توانسته است مصرف منابع طبیعی و انرژی را تاحدی محدود کند و این هزینه مصرف انرژی خود تبدیل به معضل بزرگی در این صنعت شده است.

در نهایت ایتالیا با متبلور کردن این عوامل در دو کارخانه ABK و Lapetic توانست در تولید محصولاتی با حداکثر کیفیت و بهره وری و سازگاری با محیط زیست به این مهم دست بیابد.

 

 

حامیان

مجموعه انتشارات گروه آرتا 
  • تهران-بزرگراه آفریقا-بلوار بهرامی
  • پلاک 11-طبقه دوم-واحد هشت
  • تلفن  :    88775803,3918-021
  • فکس :            88194408-021
  • ایمیل :      info@artatrading.ir
 • فصلنامه گزیده دنیای سرامیک
 • وبگاه دنیای سرامیک
 • کاشی
 • گزیده دنیای آجر